GERİ
1689

Antrenman: Tırmanışta Düşme Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Yükseklik korkusundan dolayı kendini kasmak ya da bir tutamağı gereksiz yere fazla sıkmak sporcuyu çok yorar. Tırmanırken kontrollü ve sakin olabilmek için yükseklik ya da düşme korkusunu da kontrol altına almak gerekir.


Tırmanış antrenmanı genel olarak güç, dayanıklılık ve teknik(engram) konularında sporcunun kendini geliştirmesi üzerinedir. Fakat bunların yanında düşme antrenmanı ve kas farkındalığı antrenmanı gibi antrenmanlarda yapmak gerekmektedir.

Tırmanış yüksekte yapılan ve bolca düşme yaşanan bir spordur. Yükseklik korkusundan dolayı kendini kasmak ya da bir tutamağı gereksiz yere fazla sıkmak sporcuyu çok yorar. Tırmanırken kontrollü ve sakin olabilmek için yükseklik ya da düşme korkusunu da kontrol altına almak gerekir.

Özellikle spor ve geleneksel tırmanış için psikolojik antrenman şarttır. Bunları yaparken emniyetçinizin lider emniyeti konusunda bir sorunu olmadığından emin olun.

1. Aşama: Klip atmadan önce rahat bir pozisyon almaya çalışın. Eğer yapamıyorsanız klip attıktan sonra bu pozisyonu bulmaya çalışın.

2. Aşama: Klip atın ve sakinleştikten sonra tırmanışa devam edin

3. Aşama: Klip için rahat pozisyonu bulun ve sakinleştikten sonra klibi yapın.

4. Aşama: Klibi attıktan sonra ipe oturun.

5. Aşama: En az 5. boltun klibini yapın. Boldun 15-20 cm üzerine çıkıp aşağıya atlayın. En fazla 50 cmlik bir düşüş yaşarsınız.

6. Aşama: En az 5. boltun klibini yapın. Boltun 50-60 cm üzerine çıkıp aşağıya atlayın. En fazla 2 metrelik bir düşüş yaşarsınız.

7. Aşama: Klip yapamadan elde ip ile düşmek en kötü senaryodur. En az 20 mt. lik rotanın ana emniyet (istasyon) klibini yaparmış gibi elinize ipi alın ve klip yapmadan elinizde iple aşağıya atlayın.


kaynak Burak Başaran
Zirve Dağcılık - UIAA

UIAA Tırmanış Eğitmeni Burak Başaran Zirve Dağcılık

© 2015