GERİ Paylaş 3,258

Tırmanışta Düşme Faktörü ve Etki Kuvveti

Düşüldüğünde tırmanıcıya etki eden kuvvet nasıl hesaplanır? Sanılanın aksine bu düşülen mesafe ile değil kullanılan ipin uzunluğu ile ters orantılıdır.

Etki Kuvveti

Etki kuvveti, (fizik kurallarına göre) herhangi bir cismin başka bir cisim üzerine uyguladığı kuvvettir.

İpin etki kuvveti, ip sistemi üzerinde ki tüm sürtünmelerden sonra ipin üzerinde kalan potansiyel enerjidir. Düşüş esnasında tırmanıcı dahil ipe sürtünen her nokta bu etkiye maruz kalır. Tırmanış ipleri bu potansiyel enerjinin yaklaşık %34 ’ünü sönümleyebilmektedirler.

Düşüş sırasında açığa çıkan etki kuvvetinin bir kısmı, ipin esnemesi, bağlanma düğümünün sıkışması, ipin kayalara ve karabinalara sürtünmesi, emniyet aletinde oluşan sürtünme, emniyetçinin hareketi gibi sebeplerden dolayı emilir. Artakalan tüm enerji ise tırmanıcıya aktarılır.

Düşme Faktörü

Düşme faktörü toplam düşülen mesafenin açık ip uzunluğuna oranıdır. Düşme faktörü etki kuvvetinin oransal hesaplamasıdır.

Düşme faktöründe açık ip uzunluğundan kasıt, emniyetçinin emniyet aletinden tırmanışçıya kadar uzanan ip miktarıdır. Oluşabilecek en yüksek oran (düşme faktörü) 2’dir, bu oran tırmanıcı herhangi bir ara emniyet aleti takmadığı takdirde emniyetçinin (ya da istasyon) üzerindeyken düşerse meydana gelir.

Düşme faktörü için bazı örnek hesaplamalar.


kaynak Burak Başaran (kitap)

Kanala abone olmak için

Hedef 200 eğitim videosu

Tırmanış konusunda her hafta yeni bir bilgi için abone olun


Zirve Dağcılık - UIAA

UIAA Tırmanış Eğitmeni Burak Başaran Zirve Dağcılık

© 2015